Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

6. ročník Cigeľskej kosy

Dlho očakávaný deň, 30. júl 2016, na ktorý sa tešili nielen kosci z celého Slovenska, ale aj občania regiónu Hornej Nitry, konečne prišiel. Rekordný počet koscov, až 72 sa oblieklo do krojov, aby ukázali svoje umenie v kosení trávy ručnou kosou. V Cigli nezabúdajú na tradície našich dedov a pradedov, keď tráva bola živiteľkou pre rodiny na slovenských dedinách tým, že bola potravou pre dobytok.

6. ročník Cigeľskej kosy, ktorý bol zároveň aj záverečným 7. kolom celoslovenskej koseckej ligy ročníka 2016, sa niesol v znamení veľkej pohody. Prispelo k tomu aj pekné počasie a viac ako tristo obdivovateľov tejto zaujímavej súťaže. O desiatej hodine bolo slávnostné otvorenie starostom obce Štefanom Mjartanom, ďalej sa k prítomným krátko prihovorili hostia Jozef Stopka – prednosta Okresného úradu Trenčín a poslanec VÚC TSK a Dušan Lukáč – zástupca staršinu Slovenského koseckého spolku. Hosťami tohto podujatia boli aj Róbert Orság – riaditeľ Centra sociálnych služieb Bôrik, primátor mesta Bojnice a zároveň poslanec VÚC TSK František Tám, starosta obce Sebedražie Peter Juríček, starosta obce obce Koš Štefan Závadinka, generálny riaditeľ SAD Prievidza Michal Danko a riaditeľka RKC v Prievidzi Ľudmila Húsková.

Cigeľská kosa sa začala hymnou Slovenskej republiky, ktorú spievali nielen všetci kosci ale aj prítomní občania. Potom nasledoval sľub koscov prednesený niekoľkonásobným majstrom Slovenska Ľubomírom Košútom z Klina, malebnej oravskej obce. Sľub rozhodcov prečítal jeden z nich najskúsenejších Vincent Sedlák zo Sedlíc. Veľmi pôsobivé bolo rozprávanie Ľubomíra Pastuchu o tráve, kosení, o ich význame a dôležitosti pre život ľudstva a ostatných živočíchov na tejto zemi. No a po týchto ceremóniách sa začalo kosiť po jednotlivých kategóriách. Všetci kosci si vylosovali políčka, ku koseniu im vyhrávala a spievala hudba Braňa Jakubisa, spevácky súbor Ciglianka, duo bratrancov Čertíkovcov, ktorí hrali aj večer na tanečnej zábave. Kosci z Cigľa sa ako vždy umiestnili na popredných miestach, v kategórii chlapi nad 60 rokov skončil starosta obce Štefan Mjartan na treťom mieste, Pavel Mjartan na štvrtom mieste, Viliam Čertík na deviatom mieste, nováčik Pavol Michalovič na jedenástom mieste a Viliam Beňadik na dvanástom mieste. V kategórii chlapi do 60 rokov sa Rastislav Minich umiestnil na piatom mieste. Okrem toho chlapci z Cigľa vyhrali aj kategóriu družstvá. Už tretí rok po sebe sa majstrom Slovenska v kategórii chlapi nad 60 rokov stal náš starosta Štefan Mjartan, gratulujeme. Na akcii sa podávala výborná kapustnica, guláš, ktorí navarili „šéfkuchári“ Pavol Michalovič, Milan Mjartan a pomáhal im Igor Svitok st. Team Ladislava Hanusa varil veľmi dobré halušky, tiež prišlo mnoho predajcov rôznych dobrôt a umeleckých predmetov. Obecný úrad týmto ďakuje všetkým organizátorom a sponzorom tohto vydareného podujatia.

http://www.rtvprievidza.sk/home/region/3858-celkove-vitazstvo-zostalo-doma


 

Cigeľská kosa 2016

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564499

Úvodná stránka