Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

650.výročie vzniku obce

V dňoch 7. a 8. júla 2012 naša obec oslavovala 650. výročie prvej písomnej zmienky a 60. výročie založenia telovýchovnej jednoty. S programom dvojdňových osláv boli občania oboznámení, a tento bol veľmi bohatý. Prvý deň, resp. poldeň bol venovaný našim rodákom a druhý poldeň futbalistom. Obohatením týchto osláv, bola prítomnosť našich rodákov z Chorvátska z Požesko-Slavónskej župy, mesta Jakšič, kde sa pred prvou a po prvej svetovej vojne vysťahovali z našej obce a tiež z celého okresu naši občania, aby si našli prácu a tým aj žitie pre svojich najbližších.
Profesor Pavel Tréger, ktorý založil v Jakšici Maticu slovenskú KUKUČÍN-KUNTARIČ-JAKŠIC začal s nami komunikovať ešte v roku 2008 a odvtedy aj naša obec – jej občania už po druhýkrát boli na návšteve v Chorvátsku. Pán Tréger mal starú mamu od Šušlov-terajšia Pamätná izba a starého otca od Hrdých zo Sebedražia.
Oslavy začali položením venca k Pamätníku padlých I. a II. svetovej vojny. Pietneho aktu sa zúčastnili členovia politických strán a hnutí a tiež občianskych združení. Ešte predtým sme privítali hostí z Chorvátska, ktorí prišli o 8.00 hod. v počte 55. Boli ubytovaní v rodinách, kde dostali aj raňajky a prišli sa pokloniť hrdinom I. a II. svetovej vojny.
Potom sa sprievod odobral na miestny cintorín, kde si položením venca uctil pamiatku svojich predkov, o 11.00 hod začala slávnostná svätá omša – tiché poďakovanie, ktorú celebroval náš rodák pán farár Pavel Michalovič. Nasledoval obed v kultúrnom dome, po obede vystúpil náš spevokol, v krásnych, nových krojoch a po ňom folklórna a spevácka skupina z Chorvátska. Bol to jedinečný zážitok a veľký aplauz si vyslúžili obe skupiny, keď zaspievali piesne chorvátske aj slovenské.
Vzácnou návštevou nás poctil prezidentský úrad Slovenskej republiky, keď sme u nás privítali Ing. Stanislava Lišku – hlavného radcu kancelárie prezidenta z pracoviska Banská Bystrica. Z Chorvátskej strany to bol Ferdinand Troha, zástupca župana Požeško-Slavónskej župy, ďalej Ivica Kovačevič – starosta obce Jakšič, Slavko Jaroš – zástupca starostu a samozrejme Pavel Tréger – organizátor a zakladateľ Matice slovenskej v Jakšici, ale aj našich vzťahov. Stretnutie sa zúčastnil aj pán Peter Juríček – predseda ZMOHN a starosta obce Sebedražie.
Súčasne so stretnutím v kultúrnom dome prebiehali oslavy aj v športovom areáli, pretože sme zároveň oslavovali aj 60. výročie založenia telovýchovnej jednoty. Boli to priateľské stretnutia našich prípravkárov so Sebedražím, a žiakov s rovesníkmi z Koša.
O 15.00 hod sa hral medzinárodný futbalový zápas našich veteránov s futbalistami Jakšica a okolia. Vďaka patrí našim veteránom, pretože zvládli zápas proti oveľa mladším Chorvátom, ktorí ich síce predčili v rýchlosti bežeckej, ale nie v rýchlosti myslenia a stratégii. Ale veď nešlo o body, ale o to, aby sme zabavili divácku kulisu a to sa nám podarilo a sme radi, že futbalisti z Chorvátska k nám prišli a už teraz je dohodnuté, že na rok pôjdu naši futbalisti do Chorvátska.
V prestávke tohto zápasu prebehlo oceňovanie futbalistov, funkcionárov a hráčov, ktorí sa pričinili o rozvoj futbalu v našej obci. Ocenenie odovzdával starosta obce a náš hosť p. Ivan Bartoš – predseda Oblastného futbalového zväzu Prievidza. Privítali sme aj ďalších našich hostí a to p. Jozefa Stopku – prednostu Obvodného úradu v Prievidzi, p. Radka Gavliaka – riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a p. Jozefa Ottu -  riaditeľa Pozemkového úradu v Prievidzi.
Hlavný zápas nášho futbalového mužstva sa hral o 17.00 hod s Duklou Banská Bystrica. Je zaujímavé, že práve pred 25 rokmi v roku 1977 sme tiež odohrali zápas s týmto mužstvom, ktoré práve vtedy postúpilo do vtedajšej I. československej ligy.
Prvý deň našich osláv zakončila „narodeninová veselica“ na štadióne, keď hudobná skupina Necpalanka hrala až do skorých ranných hodín.
Druhý deň osláv sa pokračovalo na futbalovom štadióne vystúpením našich žiakov z MŠ a ZŠ a talentovaných žiakov ZUŠ, ktorí sa predviedli veľmi pekným a milým programom. Po nich nasledoval koncert dychovej hudby Bojnická kapela.
Na rad prišlo oceňovanie našich občanov za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky verejnoprospešnej činnosti, ktorí sa pričinili o hospodársky a kultúrny rozvoj obce, jeho propagáciu a reprezentáciu obce navonok, za dlhodobú a príkladnú prácu v riadení a správe obce.
Pred záverečnými vystúpeniami sme sa rozlúčili s našimi milými hosťami z Chorvátska, našimi rodákmi, ktorí výrazným spôsobom obohatili naše oslavy.
Záverečným vystúpením folklórnej skupiny Bukovec, Kapellka a speváka Jána Hrušku sa oslavy 650. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 60. výročia založenia telovýchovnej jednoty skončili.


 

Oslavy 650.výročia

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539463

Úvodná stránka