Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

68. výročie Oslobodenia obce

Ďakujeme osloboditeľom

Začiatok apríla sa v našej obci spája dnes už so 68. ročnou spomienkou na jej oslobodenie. 4. apríla 1945 bola naša obec oslobodená sovietskymi a rumunskými vojskami spod fašistickej nadvlády po ťažkých rokoch II. svetovej vojny. Pamätníkov týchto čias je stále menej a práve preto je na nás, na nastupujúcej generácii, aby sme si tieto udalosti pripomínali. Slováci sa postavili na odpor fašizmu a mnohí za to zaplatili vlastným životom. II. svetová vojna priniesla veľké obete, keď v nej zahynulo celkovo vyše 60 miliónov obyvateľov.

V kronike našej obce z tých čias sa píše: Dňa 4. apríla 1945 sa Nemci pripravovali Cigeľ vyrabovať, nemecké vozy sa hrnuli smerom do dediny. Ale keď počuli výstrely z guľometov a diel z pohoria Vtáčnik, vozy sa obracali a dali sa na útek. Podvečer 4. apríla asi o 18.00 hod. bola naša obec oslobodená. Občania prežívali nesmiernu radosť a takto prvú noc prespali, ako slobodní. Na druhý deň sa občania vítali so sovietskymi a rumunskými vojakmi, ktorí však nemali veľa času a tiahli ďalej na Nováky a uvoľňovali cestu smerom do Trenčína. V tento významný deň 4. apríla bola oslobodená veľká časť Slovenska, tiež aj Bratislava.Toľko výňatok z kroniky.

Treba si uvedomiť, že každá vojna je krutá, či už je útočná alebo obranná. Krutá je tým, že v nej prichádzajú o život nevinní bez ohľadu na vek, pohlavie, politické či náboženské presvedčenie. Každý vyhasnutý ľudský život bolí. Naše malé Slovensko je posiate množstvom pomníkov známych aj neznámych padlých za našu slobodu.Im patrí hlboká úcta a vďaka.


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564612

Úvodná stránka