Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Deň matiek 2018

Piatok 11. mája 2018 patril v našej obci kultúre, keď sme oslávili Deň matiek. Je to dlhoročná tradícia, ktorú si ctíme a vážime. Program začína príhovorom starostu obce a pokračuje kultúrnym vystúpením žiakov materskej a základnej školy. Tohto roku sme zaznamenali aj vystúpenie detí  a mládeže zo základnej umeleckej školy. Všetko toto sprevádzala hudobná skupina AYO Band pod vedením Andrey Uhlárovej. Ďakujeme všetkým účinkujúcim, tiež učiteľkám, pracovníčkam obecného úradu, poslancom OcZ, rodičom a v neposlednom rade všetkým matkám a ženám, ktoré sa tohto pekného podujatia zúčastnili.

Príhovor starostu:

"Milé mamičky, staré mamičky, vážení prítomní!

         dovoľte, aby som Vás privítal a vítam aj všetkých ostatných pri príležitosti Dňa matiek. Úvodom začnem tak trochu nečakane poéziou.

... potom sa zamyslel Boh ešte raz a povedal: „Som si vedomý, že muž sám nie je schopný zaľudniť svet. Spojil preto oblasť mesiaca, chvenie trávy, štíhlosť prútia, vôňu kvetov, prítulnosť a veselosť slnečného lúča, slzy rosy, jemnosť páperia, plachosť vtáčaťa, sladkosť medu, hrkútanie hrdličky ale i márnivosť páva a všetky tieto vlastnosti vložil do bytosti zvanej žena. A keďže sa mu toto jeho vlastné dielo zapáčilo, zveril jej najdôležitejšiu úlohu na tejto zemi – a tou je materstvo.

Milé mamičky a staré mamy,

je veľa krásnych prirovnaní, ktoré hovoria o tom, prečo sú ženy  ženami, matky matkami. Materská láska je vari najstálejším ľudským citom, ktorý prostredníctvom vás zažívame. Všetky ostatné lásky si musíme zaslúžiť tým, ako vyzeráme, ako sa správame. Jedine vaša láska je bezpodmienečná a trvalá.

Žiť život je veľká zodpovednosť. Naučiť ho žiť aj vaše deti je skutočné umenie. Držíte nad svojimi deťmi i vnúčatami ochranné krídla, keď kráčajú po ceste života. Aj keď z tej správnej niekedy vybočia, dokážete znova nájsť ten správny smer. Stojíte pri nich v dobrom aj v zlom. Vaše oči neochvejne sledujú každý ich krok. Sú to láskavé oči, ktorých jas a vnútorná krása rozoženie aj najtemnejšie mraky. Deň matiek ponúka príležitosť poďakovať sa vám, skloniť sa v úcte, možno i poprosiť o odpustenie. Martin Kukučín do jedného zo svojich skvelých literárnych diel zo života  votkal túto vetu: “...deti sú schodíky do neba“. Nuž len vy, milé mamičky viete, ako sa po týchto schodíkoch stúpa. Azda sama prozreteľnosť predurčila ženu na túto ťažkú úlohu.  Vložila do kolísky jej náruče krehké anjelské telíčko,  aby to bola ona, kto dotvorí najkrajšie dielo prírody – človeka.

Dnes je Deň matiek. Nemal by to však byť len jeden deň, keď si uvedomujeme vašu nenahraditeľnosť na citových mapách našich životov. Nikdy vám nedokážeme splatiť všetko, ale každý nový deň môžeme venovať  tomu, aby ste zo svojich dospelých detí nemali pocit, že sa vám odcudzili, že stojac na vlastných nohách zabudli na najcennejšieho človeka vo svojom živote. Nielen dnes by nemala žiadna matka márne čakať na prahu dvier svojich najbližších. Nielen dnešok by sme si mali vyhradiť čas pre svoju matku. Každodenne patrí do nášho – hoci už dospelého života.

Milé mamičky, milé staré matky,

prajem vám, aby vám nechýbalo pri plnení vášho krásneho materinského poslania dobré zdravie. Vám i vašim manželom i deťom. Nech sa vám život prihovára tými najkrajšími slovami, nielen dnes,  ale i vo všedných dňoch. Nech vám i do tých najpochmúrnejších a najdaždivejších dní zasvieti lúč mája a vykvitne kvietok v prostom slove –  Ďakujem.

Milé mamičky a staré mamy,

ďakujem vám aj v mene vašich detí za každé milé slovo, bozk a úsmev, povzbudenie, ale aj za pokarhanie, ktoré im možno pomôže zamyslieť sa nad sebou. Buďte nám ešte dlho zdravé a spokojné, aby sme vám mohli oplácať vašu lásku.

V našej obci sa snažíme podporovať materstvo, v roku 2017 sa nám v obci narodilo 14 detí a v roku 2018 zatiaľ 3 deti. Obec prispieva z rozpočtu na novonarodené deti sumou 50 Eur.

Najdrahšie naše mamičky, prijmite našu dnešnú gratuláciu a prijmite i našu celoživotnú lásku a vďaku. Krásny deň matiek."


 

Deň matiek 2018

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539167

Úvodná stránka