Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Medzinárodný deň žien 2018

Dňa 9. marca 2018 sa v obci Cigeľ uskutočnilo podujatie venované Medzinárodnému dňu žien, v kultúrnom programe vystúpili deti zo základnej a materskej školy a hudobná skupina AYOband, v ktorej vystupuje pani učiteľka z materskej školy Andrea Uhlárová, starosta obce Phdr. Štefan Mjartan vystúpil s nasledovným príhovorom:

"Vážené dámy, milé ženy, vážení prítomní,

            chcem Vám poďakovať, že ste prijali pozvanie na oslavu MDŽ a chcem Vás zároveň srdečne privítať a pozdraviť. MDŽ sme v našej obci organizovali v roku 2014, teda tri roky sme mali pauzu, ale samotné niektoré ženy ma oslovili, aby sme na ne nezabúdali.

            Musím povedať, že po roku 1989 bolo prvoradou úlohou niektorých politikov vymazať tento pamätný deň len preto, že bol uznávaný a slávený za socializmu. Možno len málokto z nás vie, že MDŽ je zaznamenaný ako pamätný deň v kalendári OSN. Pred vyše 160 rokmi, presne 8.marca 1857 sa konal v New Yorku veľký štrajk, keď do ulíc vyšlo vyše 15 000 žien a žiadali vyššiu mzdu, kratší pracovný čas a volebné právo. Takže týmto sviatkom Vám ženám vzdávame úctu, lásku a vďaku a veríme, že neupadne do zabudnutia len z dôvodu zmeny ideológie. Nehľadajme v tomto sviatku žiadnu ideológiu!

            Byť ženou je úžasné, hovorí Ema Tekelyová v nadpise svojej knihy. Ja ako muž nebudem môcť nikdy celkom posúdiť, či je to naozaj pravda alebo len obchodný trik, aby sa jej kniha lepšie predávala. To by ste už lepšie vedeli povedať vy ženy, aký úžasný sa Vám zdá byť váš život. Ale ani vy to vlastne nemôžete úplne presne porovnať s mužmi, pretože ste nikdy neboli v ich koži. Pravda, k niečomu sa dá prísť po sústredenej analýze.

Tak napríklad (niečo na odľahčenie):

  • ženy to majú lepšie, lebo pri lodných katastrofách ich zachraňujú ako prvé
  • ženy si môžu obliekať šaty, sukne aj nohavice, zatiaľ my muži len nohavice alebo škótske sukne
  • ženy si nikdy nerozprávajú vtipy o blondýnoch
  • môžu nosiť ružovú bez toho, aby ich okolie z niečoho podozrievalo
  • ženy vždy jedia šalát, my muži jeme šalát len vtedy, ak leží medzi dvoma krajcami chleba a kúskom pečeného mäsa
  • keď kupujú auto ženy, je dôležitá jeho farba a to, či je pod protislnečným krytom aj zrkadielko, muži pri kúpe auta kopú do pneumatík, pozerajú pod kapotu a na to, koľko ukazuje tachometer
  • ženy sú schopné robiť dve veci naraz, napríklad žehliť a pozerať televíziu, telefonovať a lakovať si nechty, čítať a rozprávať sa, muži to nevedia, až na jednu výnimku: pozerať televíziu a spať
  • ženy žijú s mužmi preto, lebo potrebujú niekoho, kto číta návody na použitie, muži žijú so ženami preto, lebo potrebujú niekoho, kto týmto návodom aj rozumie.

Práve MDŽ je pre nás príležitosťou, aby sme sa aspoň na chvíľu zastavili v našom uponáhľanom živote a pozorne sa pozreli okolo seba. V takýchto chvíľach aj my muži nemôžme nevidieť, nemôžme necítiť prítomnosť tých, ktoré kráčajú celý život vedľa nás. Mnohokrát menej výrazne, skromnejšie, možno viac v úzadí, ale vždy za každých okolností pri nás.

Milé dámy, vážení prítomní,

            aj keď o tom často nehovoríme, uvedomujeme si, že bez žien by náš život vyzeral úplne inak. Žena vytvára teplo domova, stará sa o tisíce maličkostí, na ktoré prídeme až keď pár dní nie je doma. Je matkou našich detí, oporou keď máme pocit, že je toho na nás priveľa. Zvláda oveľa viac ako my a nesťažuje sa. A ešte stihne aj dobre vyzerať a nestráca ženský šarm.

            Takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho. Hovoriť o tom, že sú večnou inšpiráciou a že nás mužov priťahujú je v tejto chvíli zbytočné.

Milé ženy,

            za všetko, čo robíte Vám úprimne ďakujem, želám Vám pekný Medzinárodný deň žien a život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty. Želám všetkým pevné zdravie, veľa energie a ďakujem za pozornosť."


 

MDŽ 2018

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539855

Úvodná stránka