Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Medzinárodný deň žien

Nezabúdame na MDŽ

Vážené dámy, milé ženy,

   s prichádzajúcim predjarím si opäť po roku spoločne pripomíname Medzinárodný deň žien. Žena je po stáročia vnímaná a pomenovávaná, ako síce krajšia, ale slabšia polovička ľudstva. Pôvodným meradlom tejto jej slabosti je menšia fyzická sila oproti mužom. A toto hodnotenie sa tisícročia premietalo a žiaľ, stále ešte premieta i do jej spoločenského postavenia a následnej kvality života.
Lenže fyzická sila už dávno nedáva právo veliť, riadiť a určovať – nastúpili iné kritériá a tie ženy spĺňajú rovnako ako muži. Niet preto najmenšieho dôvodu robiť v tomto smere rozdiely, napĺňať staré stereotypy a hovoriť si, že ak takto žili naši starí rodičia, musíme tak žiť aj my.
    Už dvadsiate storočie postupne otvorilo brány aj ženám, ponúklo im viac možností a nové tisícročie len potvrdilo tento trend. Až sú niekedy muži zaskočení výmenou rolí napríklad v rodine, keď sa ženy stávajú živiteľkami, alebo na pracovisku, kde vedú mužské kolektívy. Často potom počuť silné reči o tom, že žena patrí do kuchyne a má sa hlavne starať o deti. Ale žena nestratí svoje ženstvo, ak prestane dennodenne umývať riady po celej rodine a muž nestratí svoje mužstvo, ak sa bude so svojou ženou pravidelne striedať pri príprave jedla, či nákupoch.
   Medzinárodný deň žien vnímam preto nie ako príležitosť na bezduché vyzdvihovanie žien do výšok a velebenie ich krásy, jemnosti a krehkosti, ale ako príležitosť na jednoduché priznanie si faktu, že sme rovnocenní a prijatie tohto faktu so všetkými jeho dôsledkami. Áno, sme si rovní – hoci nepochybne rozdielne fyzicky, mentálne i emocionálne založení, a rozdielne vnímame svet. Kráčame ale jedným smerom, žijeme spolu a len spolu dokážeme byť šťastní. Spolu teda musíme dennodenne hľadať harmóniu v našich vzťahoch. A minulosť, tradícia, zviazanosť rodovými stereotypmi by nám mohli byť v tomto smere zlými radcami.
   Postavenie ženy v spoločnosti, to ako ženy vidieť v jej čele, v riadiacich funkciách, by s trochou zjednodušenia mohlo byť indikátorom vyspelosti spoločnosti. Je znakom, že v nej nevíťazí fyzická sila, ako kedysi v praveku a stredoveku, ale múdrosť zbavená agresivity, že takáto spoločnosť oceňuje racionalitu žien vyváženú ich prirodzenou emocionalitou.
   Dovoľte mi prirovnať Medzinárodný deň žien k Michelangelovmu obrazu Stvorenia, z ktorého často máme možnosť vidieť detail dvoch rúk, pričom jedna – rozhodná a silnejšia, prichádza na pomoc tej slabšej, bojazlivej, váhavej, oslabenej. Nech je tento obraz vyjadrením vzťahov muža a ženy – a nepýtajme sa a nerozlišujme, komu patrí silnejšia a komu slabšia ruka, nech rozhodne konkrétna situácia, kto koho zachráni a vyvedie zo samoty a trápenia.
  Milé dámy, vážené ženy, želám Vám pri príležitosti Vášho dnešného sviatku, aby sa Medzinárodný deň žien postupne stal len spomienkou na dávnu históriu, keď ženy nemali rovnaké práva ako muži. Želám Vám, aby ste nestratiac samy seba stále viac hovorili do všetkých podstatných vecí nášho spoločného sveta. Želám všetkým pevné zdravie, veľa energie a lásky, ktorá poľudšťuje tento svet, dáva mu zmysel a budúcnosť.

 


                                                                                 Štefan Mjartan – starosta obce


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564577

Úvodná stránka