Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Najvyšší kontrolný úrad SR na kontrole v Cigli

V súlade s ustanovením § 20 ods. 1 zákona NRSR č. 39/1993 Z.z. o Najvyššom kontrolnom úrade SR v znení neskorších predpisov Najvyšší kontrolný úrad SR vykonal kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami a nakladanie s majetkom v subjektoch štátnej správy a územnej samosprávy v našej obci v čase od 21.1.2014 do 19.2.2014.
Kontrola bola vykonaná na základe anonymného podnetu a žiaľ nie je to po prvýkrát, ale zrejme si musíme na takéto praktiky zvykať. Podozrievanie, ohováranie, skresľovanie a polopravdy sa stali ich pracovnou metódou. Je smutné, že sa nájdu takí občania, ktorí sa utajujú, podávajú anonymy a snažia sa očierňovať vedenie obce v zmysle hesla: „čím horšie, tým lepšie“.
Samozrejme, že kontrola zistila určité nedostatky, každý kto už bol predmetom určitej kontroly vie, že kontrola takéhoto druhu vždy niečo nájde. Ale zase je prehnané tvrdiť, že sú to zásadné usvedčenia a dôkazy o porušovaní zákona,  ktoré narúšajú chod obce, sú protiprávne alebo sa nedajú jednoducho odstrániť. Pre vysvetlenie napríklad jedným z vytýkaných nedostatkov bolo to, že rozpočet bol zostavený ako programový až o šesť mesiacov po jeho schválení. V roku 2014 si už Obecné zastupiteľstvo podľa zákona môže vybrať, či bude alebo nebude rozpočet vytvárať aj v jeho programovej štruktúre. Ďalším nedostatkom bolo prekračovanie rozpočtových položiek v jeho výdavkovej ale aj príjmovej časti. Aj napriek tomu, že čerpanie rozpočtu sa sleduje a vykonávajú sa rozpočtové opatrenia, stalo sa, že rozpočet sa prekročil aj v dôsledku toho, že niekedy vzniknú situácie, ktoré je potrebné riešiť ihneď a nepredvídane. Určite do budúcna sa budeme musieť sústrediť na to, aby takéto situácie vznikali, čo najmenej a postupovali sme v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách. V návrhoch na poskytnutie odmien chýbali zdôvodnenia, dohody o vykonaní práce boli uzatvorené v deň začatia výkonu práce namiesto dňa pred dňom začatia výkonu práce, v jednom prípade nebola zúčtovaná dotácia vo výške 30 Eur pre Úniu nevidiacich. Sami tiež vidíme niektoré nedostatky, na ktorých by sme v budúcnosti chceli popracovať a to v oblasti zverejňovania povinných informácií, vypracovania interných smerníc, ktoré budú v súlade s najnovšími právnymi predpismi.
Starosta obce a pracovníčky Obecného úradu už zažili množstvo kontrol a žiadnej sa neboja. V žiadnej neboli preukázané mimoriadne pochybenia, nedajbože sprenevera alebo ujma na majetku obce. Drobné, bežné nedostatky, ktoré boli odstránené a tak isto je to aj v tejto kontrole. Predsa nikto nie je neomylný a len ten, kto nič nerobí neurobí ani žiadne chyby. Nakoniec informácia o výsledku kontroly bude podaná na najbližšom zasadnutí Obecného zastupiteľstva.


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564516

Úvodná stránka