Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Občania Cigľa v SNP

V roku 1944 sa pomery za Slovenského štátu zo dňa na deň zhoršovali. Vláda zosilňovala boj proti svojim nepriateľom. Po mnohých oznámeniach nastala perzekúcia a prenasledovanie ľudí, ktorí sa museli ukryť v horách, lebo Hlinkova garda po nich sliedila. 29. augusta 1944 vypuklo SNP. Začali sa tvoriť revolučné národné výbory. Na čele okresného revolučného národného výboru bol náš rodák Ján Svitok - krajčír bývajúci v Malej Lehôtke.
Po vyhlásení SNP a následnej mobilizácii odchádzajú Cigľania do Prievidze, kde z nich vytvorili dve prepadové družstvá. Prepadové oddiely viedli Jozef Svitok – mjartaneje a Jozef Šnirc – hronceje. Oddiely vytvorené z Cigľanov sa zúčastnili bojov pri Handlovej, Nitrianskom Pravne a pri Baťovanoch. Tu bol ťažko ranený Jozef Svitok – mjartaneje a Ján Cmarko – cmarkeje. Pri ústupe z Baťovian zahynuli naši občania Anton Weiss – mackeje, Ján Šnirc a Štefan Fabian tiež mackeje. V Zemianskych Kostoľanoch pri strážení bol nákladným autom zrazený Štefan Chrebet – podskalkeje a zomrel v nemocnici. Pri ústupe pred nemeckými vojakmi zahynuli Šimon Svitok – šovceje, Ignác Svitok a Ignác Tadiaľ boli Nemcami chytení a zastrelení. Celkovo zahynulo počas SNP a druhej svetovej vojny 23 občanov obce Cigeľ.
Žijúci občania obce Cigeľ by nikdy nemali zabudnúť  na obete Slovenského národného povstania a každý rok pri rôznych príležitostiach si na nich spomínať.


 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9540111

Úvodná stránka