Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Ocenenie pre pána Jozefa Krauska

Dňa 8.8.2013 sa dožil úctyhodného veku 94 rokov najstarší občan Cigľa mužského pohlavia pán Jozef Krausko. Zablahoželať mu prišiel starosta obce Bc. Štefan Mjartan. Zároveň mu odovzal aj Certifikát, ktorý mu udelila Svetová organizácia elitných svetových rekordov so sídlom v Indii. Voľný preklad certifikátu napísaného v angličtine znie:
„Najstaršia osoba na svete, ktorá sa zúčastnila súťaže v ručnom kosení vo veku 92 rokov, bola Jozef Krausko, v Cigli na Slovensku 30. júla 2011.“
Ako k tomu došlo. Keď sa v obci Cigeľ konal 1. ročník koseckej súťaže, prišiel súťažiacich povzbudiť aj menovaný pán Krausko. Prišiel tam so svojimi vnukmi a pýtal sa, čo sú to za políčka. Keď mu povedali, že to budú kosiť súťažiaci, usmial sa a povedal jednému z vnukov: „Choď ma prihlásiť.“ Pán Krausko má kosu vždy dobre naklepanú (klepe aj mnohým iným) a behom hodiny si už losoval svoje políčko.
Stal sa stredobodom pozornosti nielen súťažiacich, ale aj divákov. Všetci čakali, kedy príde na rad pán Krausko. On nielenže dokosil (za mohutného povzbudzovania prítomných), ale v jeho vekovej kategórii mal najkrajšie pokosené políčko. V prvom ročníku Cigeľskej kosy padol aj celoslovenský rekord, keď sa hromadne zúčastnilo kosby 72 koscov spolu s p. Krauskom. V júli 2013 prišla na Obecný úrad v Cigli starostlivo zabalená zásielka až z Indie. Bol to spomínaný certifikát. Pán Krausko sa potešil. Aj napriek svojmu veku je veľmi činorodý (napr. chová včely, kosí, robí bežné práce okolo domu). Obdivuhodná je však jeho pamäť. Bez problémov Vám vysype rodokmeň ktorejkoľvek rodiny v Cigli. Od útleho detstva bol spriahnutý s rodnou hrudou. Ako 47-ročný úspešne ukončil internátnu bačovskú školu. Až do dôchodku pracoval ako vedúci hospodárskeho dvora Štátnych majetkov v Cigli. Ako vojak sa zúčastnil aj II. svetovej vojny. Pôsobil v Bielorusku, na Urale a Ukrajine. Slovenských vojakov Nemci pre nedôveryhodnosť rozpustili. Prinútili ich narukovať na taliansky front. Pán Jozef ešte na Slovensku v Leopoldove z vlaku ušiel a až do konca vojny sa skrýval.
Aj touto cestou želáme pánovi Krauskovi ešte veľa rokov dobrého zdravia a spokojnosti.


 

Certifikát

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564602

Úvodná stránka