Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Osobnosti

Agáta Sedliačková rodená Chrebetová

Narodila sa 5.2.1933 rodičom Helene a Melicherovi v Cigli. O ľudové liečiteľstvo sa začala zaujímať už ako 16. Okrem pitia čajov sa začala orientovať na liečbu lokálnu, teda obkladovú liečbu zvonku. Najlepším jej učiteľom bola jedna pôrodná asistentka, ktorá mala riadne skúšky. Ovládala dobre anatómiu. Volala sa pani Kotianová a bola z Jalovca. Jej vďačí za veľa a jej recepty používa dodnes.
Pani Agáta má veľkú zbierku atlasov a výpiskov z nich, ale veľa aj z ústneho podania. Dokonale má preštudované poznatky liečenia (aspoň slovenských) autorov. Je členkou Slovenskej psychotronickej spoločnosti. Má veľa liečiteľských úspechov okrem iných početné uzdravenie onkologických chorôb. Za 25 rokov svojej liečiteľskej práce toho bolo dosť. Svoje bohaté skúsenosti a dobré rady vyšli v knižôčke „Staré, dobré a vyskúšané“. Zúčastňuje sa odborných seminárov v oblasti ľudového liečiteľstva, kde vystupuje formou prednášok o svojich skúsenostiach a poznatkoch, ktorých má za tie dlhé roky veľmi veľa.
 


 

Ing. Karol Cmarko

Narodil sa 29.11.1920 v Cigli a zomrel 14.4.2006. Bol prvý vysokoškolsky vzdelaný občan s titulom inžinier. Narodil sa otcovi Jurajovi a matke Zuzane. Otec patril medzi bohatších gazdov. Po skončení základnej školy odchádza na Strednú poľnohospodársku školu (údajne sa mu tam veľmi nechcelo ísť) do Turčianskeho sv. Martina. Po jej skončení pracoval na Baťových hospodárstvách, na Ukrniskách neďaleko Bojníc a v Šimonovanoch pri vtedajších Baťovanoch (teraz Partizánske). V práci si počínal veľmi dobre, čo si všimol vtedajší vedúci Baťových hospodárstiev Trojan, ktorý ho nahovoril, aby išiel študovať na ČVUT ( České vysoké učení technické) v Prahe odbor ovocinárstvo – vinárstvo. Školu úspešne ukončil s titulom inžinier. Dlhé roky pracoval na ÚKSUPe (Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky) v Bratislave vo výskume v tomto svojom odbore. Po roku 1968, pôsobil ako agronóm na JRD Hroboňovo a JRD Podunajské Biskupice, odkiaľ aj odišiel do dôchodku. S manželkou Zitou spolu vychovali deti Gemmu, Máriu Reginu a Alžbetu. Svoju rodnú obec Cigeľ navštevoval rád, najmä v čase, keď ešte žili jeho rodičia.


 

Mgr. art. Šimon Svitok

Narodil sa 16.2.1972 rodičom Božene a Šimonovi. Po skončení Základnej školy v Cigli a v Prievidzi, navštevoval Ľudovú školu umenia v Bojniciach odbor spev, priečna flauta. V rokoch 1990 – 1995 bol absolventom Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave odbor spev. Štúdium ukončil v roku 1995 s titulom Mgr. art. V súčasnosti pôsobí ako umelecký šéf  Štátnej opery v Banskej Bystrici. Jeho koncertná činnosť je zameraná na operné, operetné a muzikálne koncerty. Má naštudovaných takmer 50 postáv v prevažnej miere titulných. Jeho zahraničné účinkovanie: Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Rumunsko, Rusko, Švajčiarsko, Španielsko a Japonsko. Pôsobil tiež aj ako hosťujúci sólista opery Slovenského národného divadla v Bratislave, hosťujúci sólista Štátneho divadla v Košiciach, spolupracoval s Komornou operou vo Viedni, spolupráca s Komornou operou v Bratislave. Počas štúdia na Vysokej škole spolupracoval so Slovenskou umeleckou agentúrou SLOVKONCERT.


 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539380

Úvodná stránka