Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Pamätná izba

Pamätná izba v Cígli

domV bývalom rodinnom dome je zriadená Izba ľudových a revolučných tradícií, kde je sústredený písomný materiál a fotomateriál o vývoji obce od začiatku tohto storočia až po súčasnosť. Bohato je zastúpený aj materiál o vzniku a priebehu SNP v obci a v pohorí Vtáčnik.

Bola otvorená v roku 1971. Ciglania vybudovali Izbu revolučných tradícií na počesť občanov, ktorých v počte 126 nemecké komando dňa 13.1.1945 zaistilo, brutálne vypočúvalo a mučilo. Na následky krutého mučenia pri vypočúvaní traja zaistení zomreli a piatich Nemci zastrelili. Celkom v II. svetovej vojne padlo 22 občanov Cigľa.

Prvá miestnosť patrí najstaršej histórii obce. V expozícii je veľa dobových fotografií ešte z roku 1930 - domy pokryté slamou, neupravené ulice, potok bez mostov.

Druhá miestnosť je novodobejšia, zachytáva hlavne povojnový rozvoj obce, jej kultúru a šport. Medzi exponátmi sa nachádza aj americká uniforma, v ktorej sa p. Štefan Svitok vrátil z koncentračného tábora.

Tretia miestnosť je venovaná najmä SNP. Bohatá fotodokumentácia dokazuje, ako občania Cigľa pomáhali partizánom. V tejto miestnosti je tiež smutný pohľad na umučených a zastrelených počas SNP, alebo ktorí zahynuli v koncetračných táboroch.

Chcete, aby priatelia a známi, ktorí navštívia Vašu rodinu poznali bohatú históriu našej obce? Navštívte spolu Izbu revolučných tradícií, ktorá Vám je k dispozícii počas celého roka (samozrejme zdarma). Vstup do Izby revolučných tradícií Vám zabezpečí Obecný úrad, alebo Mgr. Vincent Chrebet Cigeľ č.domu 300.

Tešíme sa na Vašu účasť.


 

Pamätná izba v Cígli

Exteriér Pamätnej izby

Exteriér Pamätnej izby

interiér

interiér

interiér

interiér


 
 
interiér

interiér

interiér

interiér

interiér

interiér


 
 
interiér - foto

interiér - foto

interiér - foto

interiér - foto

interiér - foto

interiér - foto


 
 

 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539162

Úvodná stránka