Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Pochod vďaky 2015

Jubilejný 40. ročník

17. januára 2015 sa už od samého rána zapĺňali okrem hlavnej cesty aj miestne komunikácie osobnými autami. Autobusy už od 7.30 hod. privážali účastníkov z Prievidze a Handlovej. A v kultúrnom dome bolo tiež rušno, tu prebiehala registrácia účastníkov jubilejného 40. ročníka Pochodu vďaky SNP Cigeľ - Handlová. Za rezkej muziky Jána Stodolicu s kolektívom prúdilo dnu a von neustále množstvo ľudí. Na tomto ročníku prišlo do našej obce 1807 registrovaných účastníkov. A koľko bolo tých nezaregistrovaných? To nevieme, ale toto číslo je druhé najvyššie v jeho histórii. Plné ruky práce mali aj "gulášmajstri", keď varili trinásť kotlov gulášu. Tentoraz to stačilo, bolo dosť aj pre záverečné posedenie a tiež na druhý deň, keď organizátori upratovali a dávali všetko do poriadku.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil predseda NR SR pán Peter Pellegrini, tiež tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie Petr Borisov. Nechýbal ani poslanec NR SR a predseda VÚC TSK pán Jaroslav Baška. Tiež poslanec NR SR Vladimír Jánoš, poslanci VÚC TSK pán Ján Cipov, František Tám, Jozef Stopka, Mohamed Hemza. Za ÚR SZPB prišiel Pavol Sečkár, za OV SZPB Anton Vaňo, Oskar Bielik a tajomníčka Oľga Kováčová. Za ÚV KSS prišiel predseda Jozef Hrdlička. Nechýbali ani starostovia obcí okresu Prievidza v čele s predsedom ZMO HN Petrom Juríčkom. Starosta obce Štefan Mjartan privítal aj generálneho riaditeľa HBP Petra Čičmanca a manažéra marketingu Unipharmy Dalibora Suchánka a poďakoval im za sponzorstvo tejto akcie.

Na návrh organizačného výboru boli ocenení ÚR SZPB a OV SZPB dlhoroční organizátori a účastníci pri príležitosti 40. ročníka a 70. výročia oslobodenia obce. Čestné uznanie ÚR SZPB dostala aj najstaršia účastníčka 100 ročná Źofia Martišová z Handlovej. Toto ocenenie ďalej dostali: Jaroslav Čertík, Ján Ďurina, Matúš Chovan, Šimon Svitok. Čestné uznanie oblastného výboru SZPB dostali: Vincent Chrebet, Milan Lomnický, Emília Chrebetová, Dušan Weiss, Jana Polakovičová, Milan Mažič, Viera Kalvastrová, Jozef Ličko, Pavel Michalovič a Štefan Svitok.

Pochod vďaky SNP Cigeľ - Handlová patrí medzi najmasovejšie akcie takéhoto druhu na Slovensku. Je to turisticko-lyžiarska akcia, ktorá sa poriada na počesť 13.januára 1945, od ktorého uplynulo 70 rokov, keď obec Cigeľ bola napadnutá nemeckým trestným komandom, bolo do Prievidze odvlečených na vypočúvanie a mučenie vyše 100 ľudí, z ktorých 8 umučili.

Preto nesmieme zabúdať na tie kruté časy, ktoré zažívali naši predkovia, sme radi, že pochodu sa zúčastňujú mladí ľudia, celé triedy žiakov z Prievidze, Handlovej a okolitých obcí. Pravidelne sa ho zúčastňujú turistické oddiely z celého Slovenska, stretávame sa s priateľmi na murovanej a drevenej chate, na Troch studničkách. Všade tam panuje veľmi dobrá nálada umocnená spevom a tancom.

Takže dovidenia priatelia na budúcom 41. ročníku Pochodu vďaky, ktorý sa uskutoční 16. januára 2016.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pfNsqCNbvZ4

 

 


 

webygroup

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9225642

Úvodná stránka