Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Pochod vďaky 2019

Pochod vďaky SNP 2019 – 44. ročník

Vlani po 43. ročníku sme konštatovali, že opäť padol rekord registrovaných účastníkov o 19 viac ako v predchádzajúcom ročníku. Ale dožili sme sa aj „totálneho skoku“, keď v tomto roku 2019 bol opäť rekord. Účasť 2677 účastníkov, teda o 483 viac ako vlani nás na jednej strane veľmi potešil, ale urobil aj vrásky na čele, že čo ďalej. Aj vďaka všetkým organizátorom sme aj túto situáciu zvládli. Áno vieme aj o nedostatkoch, na ktoré nás účastníci upozornili a sme im za to vďační a budeme sa snažiť ich o rok odstrániť. Všetko budeme analyzovať a hodnotiť na vyhodnotení 44. ročníka s organizátormi. Budeme musieť reagovať na nové situácie, ktoré vznikli zvýšeným počtom účastníkov, hlavne v prezentácii, výdaji gulášu, úpravou trás, parkovaním áut, dopravou z Prievidze a naspäť. Pre účastníkov a hostí sme mali dostatok gulášu, čaju, pamätných listov, kalendárikov, naopak chýbali nám len odznaky, ktoré vieme doobjednať.

Nechýbala ani dobrá nálada a to tradične na murovanej ale aj drevenej chate. Na scénu sa opäť vrátili muzikanti okolo Braňa Jakubisa – teda Ciglania. Trasu na murovanú chatu a naspäť zvládli bez problémov aj politici na čele s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, ktorý sa zúčastnil pochodu už štvrtýkrát a tiež kandidát na prezidenta SR a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Spoločne sme si zaspievali, zatancovali, porozprávali sa a takto spoločne vytvorili vynikajúcu atmosféru, na ktorú budeme dozaiste ešte dlho spomínať. Veľmi si vážime ich účasť a ďakujeme im za to, že do našej obce prišli a prichádzajú a takýmto spôsobom si uctili pamiatku udalostí z 13. januára 1945, ktoré sa udiali v našej obci. A veľmi dôležité je, že prišli aj medzi bežných ľudí. Dokonca sa zastavili aj na lyžiarskom vleku a partizánsky guláš zjedli v kultúrnom dome medzi účastníkmi, kde si tiež zaspievali a urobili dobrú náladu. Neobišli ani kuchárov, ktorí navarili 15 kotlov gulášu a tiež sa zaregistrovali na prezentácii a týmto uzavreli počet účastníkov na 2677.

Účastníci 44. ročníka Pochodu vďaky boli zo všetkých kútov Slovenska od Bratislavy až po Svidník, tiež z Českej republiky, bolo veľa mladých ľudí a školákov so svojimi učiteľmi, ktorým ďakujeme, že prišli a svojim žiakom sa venujú aj na našom podujatí.

Pochod vďaky si okrem účastníkov a organizátorov nevieme prestaviť bez hostí, ktorí zavítajú pri tejto príležitosti do našej obce. Okrem predsedu vlády a podpredsedu Európskej komisie sme už tradične v Cigli privítali zástupcu Ruskej federácie, tajomníčku veľvyslanectva p. Jekaterinu Kursakovú. Už po niekoľký krát sa pochodu zúčastňuje poslanec NR SR a predseda VÚC TSK p. Jaroslav Baška, ktorý túto akciu aj podporuje. Srdečne sme privítali aj zástupcov ÚR SZPB jeho predsedu Pavla Sečkára a tajomníka Viliama Longauera, ako aj predsedu OV SZPB v Prievidzi p. Jána Žiaka. Zúčastnili sa aj poslanci VÚC TSK Mária Šramková, Richard Takáč, Mohamed Hemza a Jozef Stopka, ktorý je zároveň prednosta Okresného úradu v Trenčíne. Som rád, že našej akcie sa zúčastňujú starostovia a starostky zo ZMO HN, ktorých viedol Tibor Čičmanec – starosta z obce Chrenovec Brusno. Na našu akciu nezabudnú pravidelne prísť aj zástupcovia ÚV KSS na čele s jej predsedom Jozefom Hrdličkom. Delegáciu mesta Handlová tentoraz viedol poslanec mesta Handlová Martin Uríček. Srdečne sme privítali aj exstarostu Lehoty pod Vtáčnikom p. Jána Cipova, ktorý sa tiež zúčastňuje pravidelne. Z hostí sa pochodu zúčastnili ešte Radko Gavliak – riaditeľ ÚPSVaR, p. Vladimír Šramka – generál vo výslužbe, Zuzana Tornócziová – riaditeľka Úradu verejného zdravotníctva, Róbert Ország – riaditeľa sociálneho zariadenia Bôrik, Jozef Škrobák – predseda OZ baní, energetiky a naftového priemyslu a ďalší.

Veľké poďakovanie patrí organizátorom, ktorí museli vyvinúť veľmi veľa úsilia, aby zvládli ten nával účastníkov. Nemali to ľahké ani tí, čo boli na drevenej a murovanej chate, na trasách, tiež na prezentácii, tí čo varili guláš, čo ho vydávali, v bufete, tí čo sa starali o hostí, zdravotná služba, parkovacia služba a na iných postoch, ktoré sme možno nespomenuli.

Turisti, lyžiari, bežní ľudia si zvykli na náš Pochod vďaky SNP Cigeľ – Handlová, veď prejsť sa do nádhernej prírody a stretnúť tam starých priateľov a spoznať sa s novými, porozprávať sa, je ozaj príjemná vec. Ďakujeme teda aj našim účastníkom a tešíme sa na Vás opäť o rok.


 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9343375

Úvodná stránka