Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Pozemkové spoločenstvo Urbariát Cigeľ

Novodobé zápisy z Urbáru v Cigli a jeho činnosť sa datuje od roku 1927, kedy nám časť Urbáru bola daná do správy Handlovskými uhoľnými baňami. Zásluhu na založení Urbáru mali občania Juraj Bobok, Jozef Mikuš a Vendelín Mjartan, keď vyhrali súd v Bratislave. Od tohto obdobia sa začala hora obhospodarovať spoločne. Bol zvolený predseda a šesť členov výboru. Vtedy sa zabezpečoval chod Urbáru tým, že sa hora strážila, les sa obnovoval, rozdeľovalo sa drevo, vykonávali sa licitácie, opravovali sa cesty a mosty vedúce do lesa, skrátka riadili celú činnosť Urbáru.

Dôležitým medzníkom vo vývoji Urbáru bol 19.február 1992, keď sa uskutočnila ustanovujúca schôdza urbárnikov, ktorých sa zišlo 102. Bol zvolený výbor na čele s p. Jozefom Krauskom č. 279.

Vedenie Urbáru potom tiež v roku 1992 preberá p. Šimon Svitok a vzniká nový výbor, ktorý s menšími obmenami riadi činnosť Urbáru až doteraz. Každý rok sa uskutočňuje Valné zhromaždenie, na ktorom sa skladajú účty, ako sa hospodárilo v uplynulom roku. Kontrolu nad hospodárením vykonáva Dozorná rada. Lesný odborný dozor vykonáva p. Ing. Hudecová.


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564523

Úvodná stránka