Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Príhovor ku Dňu matiek (2015)

Milé mamičky, staré mamičky,

Za všetko, čím som, alebo čím sa domnievam, že som, vďačím svojej matke, povedal Abrahám Lincoln a ja mám pocit, akoby to hovoril s pohľadom upretým na každú ustaranú matku stojacu nad kolískou dieťaťa, stráchajúcu sa o každé jeho nadýchnutie, lebo matka - to je naše detstvo – všetky tie vône, ktoré sa už nikdy nezopakujú, istota náruče, ktorá nás ochráni pred všetkými nebezpečenstvami tohto sveta. Prístav, do ktorého sa utieka dieťa so všetkými svojimi jednotkami i päťkami v žiackej knižke... Mama je vlastne prvým vyslancom ľudstva, ktorý nás privíta na tomto svete a všetkými diplomatickými cestami vo dne i v noci nás presviedča, že sme sa narodili do jednej nádhernej bezproblémovej krajiny, kde sa budú všetci k nám chovať rovnako pekne ako ona. Zámerne pred nami vyhladzuje cesty, ofukuje ranky, prikladá obklady, obrusuje hrany a prikladá mäkké vankúše. Toto jej najväčšie klamstvo jej však musíme odpustiť, lebo klame s tými najlepšími úmyslami a z lásky. Mama - to je i naše dospievanie – keď sa plní vzdoru vymaňujeme spod jej ochranných krídiel a staviame sa na zadné v presvedčení, že už všetko vieme lepšie ako ona. Ako sme len neznášali ten jej strach z našich neskorých návratov. Aké zbytočné sa nám zdali všetky tie výčitky, aké nudné nám pripadali jej dohovárania a aké strašne nespravodlivé boli jej ojedinelé výchovné zauchá. Ako nám boli na posmech všetky šály, čiapky a rukavice, ktoré nás mali uchrániť pred chladom tohto sveta. Ako sme túžili po chvíli, keď sa staneme nezávislými, zdvihneme kotvy a odplávame niekam veľmi ďaleko do sveta. A potom... v jednej nečakanej chvíli ... sme sa odrazu prekvapení pristihli pri otázkach: Ako by toto robila moja mama? Akoby sa zachovala? Akože to len pečie ten koláč? A s týmito prekvapivými otázkami prišla naša dospelosť. Lebo mama – to je aj dospelosť a náš pokorný návrat domov a k nej. Voviedla nás do nej oveľa skôr ako počas svadobného dňa najskôr s partnerom, neskôr s vnúčatami, ktorým ponúkla rovnakú lásku a oporu ako nám. Bol to nielen fyzický návrat domov, ale i pokorný návrat k hodnotám a pravdám, ktoré nám od detstva vštepovala mama. A znovu zavoňali koláče. Vrátili sa rozprávky s víťazstvom dobra nad zlom, ktorému zase učila veriť vnúčatká. Áno, je to mama, ktorá nám celou svojou bytosťou odovzdáva posolstvo, že svet je dobrým miestom pre život, v ktorom vyhráva dobro nad zlom a najvyššou hodnotou v ňom je láska. Lebo mama - to je aj zrelosť a jej postupná premena na krehkú a bezbrannú bytosť veľmi odkázanú na našu lásku. A tak jedného dňa pomaly a nenápadne, alebo aj rýchlo a dramaticky príde chvíľa, keď sa naša matka stane súčasne aj našou matkou aj našim dieťaťom. Mama je jednoducho celý náš život. Naša dlžoba, z ktorej sa nikdy celkom nevyplatíme a najväčšia celoživotná výzva, v ktorej ak neobstojíme, nestoja za nič ostatné naše víťazstvá, pozície a majetky.

V našej obci sa snažíme podporovať materstvo, v roku 2014 sa nám v obci narodilo 9 detí a v roku 2015 zatiaľ 2 deti. Obec prispieva z rozpočtu na novonarodené deti sumou 50 Eur.

Najdrahšie naše mamičky, prijmite našu dnešnú gratuláciu a prijmite i našu celoživotnú lásku a vďaku. Krásny deň matiek.


 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539196

Úvodná stránka