Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Príhovor ku dôchodcom (2015)

V Cigli 16. októbra 2015

Vážení prítomní, dámy a páni, milí dôchodcovia!

Srdečne Vás vítam na tradičnom podujatí, ktoré Obecný úrad rok čo rok poriada na Vašu počesť a úctu k Vášmu veku a životnému dielu. Na dnešné posedenie s dôchodcami sme pozvali všetkých občanov, ktorí sa dožili v tomto roku 62 rokov a viac. Je ich viac ako 240, samozrejme nie všetci z rôznych príčin dnes nemôžu byť medzi nami. V súčasnosti v našej obci žije 1258 obyvateľov s trvalým pobytom, čo je doteraz historicky najvyšší počet. Tohto roku sa nám doposiaľ narodilo 5 detičiek. Naposledy sme sa rozlúčili s týmito našimi spoluobčanmi: Ján Antol, č. 120, Ľudovít Drozd, č. 218, Jozef Svitok č. 313, Matúš Čertík č. 23, Mária Krausková č.199, Eduard Krausko č. 355, Oľga Čertíková č. 344, Dušan Gatial č. 406, Jozefína Kotríková č. 10. Česť ich pamiatke, s úctou a pietou na nich spomíname. Najstaršou žijúcou občiankou je pani Helena Šušolová č. 92, ktorá sa dožila 98 rokov. 96 rokov sa dožili p. Jozef Krausko č. 164 a p. Júlia Balážová č. 230. Pán Ján Mjartan č. 62 sa dožil 91 rokov a jeho manželka oslávi v decembri 92 rokov. 91 rokov sa dožila aj p. Helena Šnircová č. 105. No a v tomto roku oslávia 91 rokov aj p. Albína Mikušová č. 285 a p. Anna Chrebetová č. 181. Všetkým želám veľa, veľa zdravia a prežitie pokojnej staroby.

Teraz by som chcel osloviť všetkých dôchodcov podľa dosiahnutého veku.

Vážení šesťdesiatnici, Vás už život oslovuje úplne inými témami. Kým v päťdesiatke ste zápasili s vysokým pracovným tempom, ktoré je potrebné zvládať zároveň s mladou generáciou, šesťdesiatka Vám velí, aby ste sa naučili zmysluplne oddychovať. Aby ste začali objavovať seba, svoje záľuby a radosti. Akokoľvek ste sa doteraz cítili v práci vyťažení a nenahraditeľní, s prekvapením zisťujete, že to pôjde aj bez Vás. S uvoľnením pracovného tempa sa však, paradoxne ale zákonite, začínajú ozývať všetky choroby, ktoré ste s päťdesiatke prehovorili, aby ešte počkali. V šesťdesiatke prichádzajú definitívne a naučiť sa s nimi (a s našim zdravotníctvom žiť), to je skutočne jedno z najväčších životných umení. Nájsť životný optimizmus po takom pol dni strávenom v čakárni u špecialistu, to je ťažká téma. Ak sa však chcete prepracovať k sedemdesiatke, osemdesiatke, deväťdesiatke a stovke, musíte sa naučiť zvládnuť aj ju. K tomu vám želám veľa síl, pretože život má pre vás prichystaných ešte veľa krásnych chvíľ, o ktoré sa oplatí bojovať.

Ctení sedemdesiatnici, všetko čo som spomínal vo svojom doterajšom príhovore, vy už dôverne poznáte. Pomaly už odrastajú aj vaše vnúčatá a rodina, ktorú ste kedysi dávno zakladali, sa rozrástla do širokého spoločenstva. Pri pohľade na ňu určite cítite aj bez nejakej vysokej filozofie, že život má zmysel, že všetko dobro a starostlivosť, ktoré ste do nich zasiali, sa ďalej rozrastajú a rozvíjajú v čase. Svet je iný, ako v čase vašej mladosti, kamsi sa nezmyselne ponáhľa a možno sa vám niekedy zdá, že mnohým jeho zákonitostiam už ani nerozumiete. Láska a dobro sú však stále najvyššími platidlami. Každý po nich túži, každý ich celý život rovnako hľadá. A ak ich nájde, starostlivo si ich uloží do pokladnice spomienok. Nakoniec, všetko, čo skutočne vlastníme, sa nachádza v našich hlavách-spomienkach, zážitkoch a citoch. Podľa tejto definície, ste-pri svojej sedemdesiatke-veľkými boháčmi. Užívajte si toto bohatstvo ešte dlho a v zdraví v kruhu svojich rodín.

Drahí naši osemdesiatnici, život vás obdaril jedným zo svojich najväčších darov-daroval vám-čas. Áno, čas nie je ľahkým darom-vie byť prázdny a vie aj bolieť. Dokonca možno bolo tej bolesti desaťkrát toľko ako radosti. Ale taký je už ľudský údel...Ako to hovorí básnik Milan Rúfus-za jedno krátke prevezenie, treba vždy desaťkrát potlačiť...Hoci ste stále obyvateľmi jednej obce, žijete už vo štvrtom štáte. Je vám dopriate na vlastnej koži prežiť taký veľký kus dejín nášho malého Slovenska, že by ste o tom-každý z Vás-mohli napísať múdru knihu. Viem, nebudete ju písať, ale veľa rozprávajte svojim deťom i vnúčatám o živote, ktorý ste žili a žijete. Vaše spomienky a skúsenosti majú pre nás nevyčísliteľnú hodnotu, pretože je v nich ukryté kultúrne dedičstvo našej obce i tohto národa. Aj vám želám ešte veľa pokojných rokov v našej obci.

Milí dôchodcovia,

máte pred sebou ďalšie roky spoločného života. Čo vám do nich zaželať? Prvé je samozrejme zdravie. Želám vám ho i vašim rodinám. Prežívajte ďalšie dni v šťastí a zaželajme si, aby sme sa v dobrom zdraví zišli na takejto milej slávnosti aj v rokoch budúcich.

                                                                                    Ďakujem Vám za pozornosť.                           


 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9539227

Úvodná stránka