Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Príhovor na deň matiek 2017

Príhovor na Deň matiek 13. mája 2017

Milé mamičky, staré mamičky, vážení prítomní!

         Pekné májové popoludnie, dovoľte mi, aby som Vás v mene svojom a v mene poslancov Obecného zastupiteľstva všetkých srdečne privítal na našom tradičnom kultúrnom podujatí, na ktorom si pripomenieme a spoločne oslávime vzácny deň – Deň matiek.

Už je to viac ako desaťročie, čo oslavujeme druhú májovú nedeľu ako Deň matiek. Postupne si na tento sviatok zvykáme -  v rodinách i v spoločenskom živote. Vlastne už patrí k tomuto jarnému mesiacu takmer rovnako neoddeliteľne ako prívlastok – mesiac lásky. Žiadny iný mesiac by nepristal tak dobre k vášmu sviatku ako práve máj, v ktorom priam cítime v celej prírode zrod nového života.

Je to pre mňa česť – pozdraviť Vás pri príležitosti Vášho sviatku vo funkcii starostu tejto obce. Vždy je to pre mňa výzva, vyjadriť vám úctu a vďaku za vaše materstvo. Vaši najbližší tak isto urobia slovom, gestom, pohľadom, darom -  v nedeľu. Ja tak činím dnes v tomto širšom, verejnom spoločenskom okruhu. Lebo hoci je materstvo a výchova detí putom, ktoré spája predovšetkým členov rodiny, zároveň je to najcennejší dar, ktorý rodina dáva spoločnosti. Zrodom nového života a výchovou svojich detí ste obdarovali nielen seba a svoju rodinu, ale nás všetkých – našu obec.

Vďaka deťom, ktoré ste zrodili a vychovali, dotýkame sa všetci budúcnosti. Preto je Vaše materstvo vecou verejnou. Preto by mala každá zdravá a životaschopná spoločnosť vo svojom vlastnom záujme vytvárať pre matky tie najlepšie podmienky – duchovné i materiálne. Ak sa dnes a denne zamýšľame, prečo sa tej našej spoločnosti nedarí tak, ako by sme si všetci priali, často prichádzame k záveru, že je to predovšetkým krízou morálky. Ale každá morálka začína úctou k životu – a k materstvu.

Matky, ktoré vychovali svoje deti, ako dobrých ľudí majú tváre zbrázdené plejádou každodenných starostí a nebývajú predmetom okázalých súťaží krásy. Pravou a skutočnou mierou materinskej krásy sú tie tisíce každodenných povinností, ktoré manželka, matka dobrovoľne vzala na svoje plecia.

Každú materinskú lásku, tak ako každú inú sprevádza radosť i bolesť, ktorú dokážeme cítiť. Toto všetko nám dáva matka. Dáva nám miesto istoty, miesto, z ktorého sme začali objavovať svet, útočisko a záchranu. Matka ako niekto, kto je tu len pre nás, pre naše radosti a žiale. Niekto kto nás nehodnotí, neodsudzuje a neposudzuje, kto nás ľúbi takých akí sme a ku komu sa utiekame vo svojich najťažších, ale aj najkrajších chvíľach života. Nastane však aj čas, keď ona matka potrebuje nás, keď vyzerá kedy prídeme, keď čaká na každé milé slovo, keď naše pohladenie lieči všetky jej životom udelené rany, náš príchod zažína svetielka v jej starnúcich očiach.

Tých pár slov, ktoré odzneli, boli venované ako prejav vďaky a chvály za všetko, čo ste urobili a robíte pre vaše pokolenie. Veríme, že ste ich prijali s takou láskou, s akou sme ich pre Vás pripravili. Buďte tu s nami ďalej zdravé a šťastné, aby sme sa mohli naďalej tešiť z Vašej lásky.

Populácia  nielen na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách klesá, čo nie je dobrý trend. V našej obci sa snažíme podporovať materstvo, v roku 2016 sa nám v obci narodilo 15 detí a v roku 2017 zatiaľ 5 detí. Obec prispieva z rozpočtu na novonarodené deti sumou 50 Eur.

Najdrahšie naše mamičky, prijmite našu dnešnú gratuláciu a prijmite i našu celoživotnú lásku a vďaku. Krásny deň matiek.

 

                                                                                                      PhDr. Štefan Mjartan

                                                                                                             starosta obce

 

cetv.sk/index.php/publicistika/item/2609-region-v-obci-cigel-sa-dakovalo-mamam


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564554

Úvodná stránka