Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Revitalizácia potoka CIGLIANKA - oživenie životného prostredia

Hornonitrianske bane Prievidza v súlade s revitalizačným plánom a na základe projektu Revitalizácia potoka Ciglianka v oblasti preložky začali s likvidáciou oceľového potrubia, ktoré takýmto spôsobom fungovalo vyše 30 rokov. Potok do potrubia v dĺžke cca 1200m bolo treba odviesť, pretože táto vnikala do banských diel v podzemí a ohrozovala baníkov.
Táto revitalizácia, ktorú obec privítala si vyžiada demontáž potrubia v celkovej dĺžke 1247m, úpravu vtokového a výtokového objektu, úpravu koryta toku, zásypy poklesov kotlín, výrub stromov a odstránenie krov. Priečny profil koryta je navrhnutý do lichobežníkového tvaru so šírkou dna 2 m. Opevnenie koryta je navrhnuté kamennou dlažbou, v miestach so zvýšeným nebezpečenstvom priesakov vody (tzv.pingy) do podzemných banských diel bude koryto toku tesnené izolačnou geosyntetickou ílovitou tesniacou rohožou.
Toto všetko, čo bolo doteraz  menované je zvyše polovice už realitou a zmenilo diametrálnym rozdielom tvár nášho chotára v týchto miestach. Výrazným spôsobom sa pomohlo vtáctvu, živočístvu, pretože voda tečie tak ako voľakedy korytom, ktoré je kaskádovite vyhotovené a nie oceľovým potrubím. Bude to určite miesto, kde sa aj naši občania budú môcť poprechádzať a pokochať sa krásou prírody. Táto revitalizácia by mala byť skolaudovaná a ukončená v marci 2013.


 

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9540229

Úvodná stránka