Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Súčasnosť

pohľad na obecObec Cigeľ sa nachádza v okrese Prievidza, ktorý  je súčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Má rozlohu 17 km².  K 31.decembru 2011 mala obec 1224 obyvateľov. Obec Cigeľ leží na severozápadnom úpätí pohoria Vtáčnik vo výške 465 metrov nad morom, (stred obce) v údolí, ktoré vyhĺbil potok Ciglianka. Územie obce je mimoriadne obdarené prírodným bohatstvom, je tu množstvo dreva, vody, uhlia i kameňa. Vyniká atraktívnou krajinou, novou bytovou a domovou výstavbou, lyžiarskym strediskom so zasnežovaním a večerným lyžovaním, viacúčelovou vodnou nádržou, unikátnym solárnym verejným osvetlením.

Osou zastavaného územia je cesta a paralelný tok potoka Ciglianka. Okolo tejto osi je sústredená občianska vybavenosť, čím vzniklo príjemné územie s obytnou a obslužnou funkciou. Na hornom konci, v lokalite Ukladište, vyrástla v posledných rokoch nová ulica s rodinnými a bytovými domami. Pri kultúrnom dome je miestne múzeum a hodnotný pamätník. Dominantou obce je kostol sv. Matúša z roku 1762, na vyvýšenom mieste so vzácnymi lipami, s cintorínom a Domom smútku. Malebný vzhľad obce dopĺňajú úzke bočné uličky s pôvodnou architektúrou, na viacerých miestach sú kríže, kaplnky, parčíky a obecné studne. Miestna pekáreň je obľúbená a navštevovaná aj obyvateľmi okolitých obcí. V obci sú tri ihriská, jedno z nich je s modernou tribúnou, jedno multifunkčné – pri škole, kde je aj detské ihrisko. Pri škole sú postavené niekoľkoročné bytovky, ktorých kvalita bola ocenená aj ministerstvom výstavby.

Cigeľ je obec s aktívnymi a pohostinnými obyvateľmi, organizuje celoslovensky významné spoločenské a športové podujatia. Už 37 rokov sa v januári koná zimné turisticko – spoločenské podujatie Pochod vďaky SNP. Centrom regionálneho diania sa obec stáva aj počas fašiangov, tradičného futbalového turnaja, Vatry SNP, volejbalových zápasov či koseckej súťaže Cigeľská kosa. Vďaka malebnému obrazu obce a krajiny, za vysokú úroveň starostlivosti o rozvoj územia a kvalitu života obyvateľov, za úctu k tradíciám a pohostinnosť obyvateľov,za úspešné a hojne navštevované športové a kultúrne podujatia obec Cigeľ uspela aj súťaži Dedina roka 2011.


 

Okolie obce

pohľad na obec

pohľad na obec
Autor: L.Grešner

v zime

v zime
Autor: L. Grešner

pohľad z vleku

pohľad z vleku
Autor: L. Grešner


 
 

 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9343506

Úvodná stránka