Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Cigeľ, okres Prievidza

Výročie SNP

Dňa 29. augusta 2013 si pripomenieme už 69. výročie Slovenského národného povstania. SNP sa začalo 29. augusta 1944 bojovými akciami partizánov a vlasteneckých jednotiek Slovenskej armády proti hitlerovským vojskám, ktoré mali otvoriť a zabezpečiť Sovietskej armáde vstup na slovenské územie. Povstanie bolo jedno z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu v Európe a zároveň bolo namierené proti domácemu totalitnému režimu, ktorý vtedy vládol v tzv. Slovenskom štáte, ktorý bol príveskom fašistického Nemecka.
1. septembra 1944 bola prijatá Deklarácia SNR, ktorá obnovila Československú republiku, prevzala moc na Slovensku, odmietla fašistický režim a vyhlásila mobilizáciu. Do partizánskych oddielov a povstaleckej armády nastupovalo mnoho mužov, žien a mládeže. Okupanti z pomsty za SNP obyvateľstvo kruto prenasledovali, ľudí odvážali do koncentračných táborov, vypálili viac ako 60 dedín.
Aj nad našou obcou vznikol partizánsky oddiel Major v lokalite Tlstý diel, ktorý bol začlenený do Hornonitrianskej partizánskej jednotky a jeho jadro tvorili občania našej obce. Fašisti sa kruto pomstili aj našej obci a jej obyvateľom, keď 13. januára 1945 obsadili obec a občanov mučili v krčme u Murára a následne ich odvliekli do Prievidze na ďalšie mučenie a vypočúvanie. Mnohí to neprežili a už nikdy sa nevrátili.
Aj z tohto dôvodu si v našej obci pripomíname tieto udalosti usporiadavaním Pochodu vďaky SNP, futbalovým turnajom SNP, Partizánskou vatrou, ktoré majú nadregionálny rozmer, ale aj inými menšími akciami a spomienkami.
Historický význam SNP je v tom, že slovenský národ sa ním zásadne a energicky dištancoval od hitlerovského fašizmu. Ľudský význam SNP je v tom, že pri ohrození ľudskosti, demokracie a slobody Slováci odmietli mlčať a boli ochotní obetovať v boji proti fašistickému režimu vlastné životy.


                                                                                               Bc. Štefan Mjartan
                                                                           starosta obce


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Cigeľ


9564521

Úvodná stránka